Financování
21. 5. 2024
2 min
Jak mít náklady pod kontrolou
Mít přehled o svých příjmech a výdajích je jeden z předpokladů úspěšného podnikání. Sledovat příjmy není zas tak složité. Ale jak je to s náklady? Poradíme vám, na co se při sledování nákladů zaměřit, jak je mít pod kontrolou a jak si to celé usnadnit.
V tomto článku najdete
O současných i budoucích nákladech mějte přehled
Pokud chcete mít náklady pod kontrolou, musíte samozřejmě vědět, kam peníze odcházejí. Vytvořte si systém, který vám vyhovuje – posloužit vám může obyčejná tabulka nebo některá z aplikací pro sledování cash-flow.
Při svém finančním plánování počítejte s každoměsíčními náklady na jídlo, bydlení, oblečení, dopravu, pojištění, případně leasing nebo pronájem kanceláře. Pamatujte ale také na výdaje, které se objeví později, například na daně nebo doplatky na pojistném.
Cenotvorba, rezervy a optimalizace
Detailní přehled o vašich nákladech by měl být jedním z pilířů vaší cenotvorby:
- Než si stanovíte svoji hodinovou sazbu, spočítejte si, kolik potřebujete vydělat. (Praktické tipy najdete ve videu Vaše minimální hodinovka.)
- Pak si určete, kolik hodin jste schopní/ochotní pracovat.
- Na základě toho zjistíte, jak vysoká by vaše hodinová sazba měla být.
Co nejdřív si začněte tvořit rezervy na očekávané i neočekávané výdaje (daně, dovolená, nemoc, nákup nového auta…). I kdyby pak v podnikání přišlo slabší období, dokážete splnit všechny své závazky a nedostanete se do finanční tísně.
I malá optimalizace výdajů může znamenat velkou úsporu:
- Daníte způsobem, který je pro vás nejvýhodnější (paušální vs. skutečné výdaje, paušální daň)?
- Neutrácíte zbytečně – např. za aplikace, které vlastně nevyužíváte, nebo za marketingové aktivity, které nefungují?
Jaké digitální nástroje vám mohou pomoci?
Pro sledování nákladů můžete využít některý z celé řady on-line nástrojů, jako jsou:
Rady a tipy
- Nepodceňujte ani drobné výdaje. Nejde o to, úzkostlivě šetřit každou korunu, když to není potřeba. Ale mít představu, kolik utratíte třeba v kavárnách nebo restauracích, může být užitečné. A někdy to může být celkem překvapivá cifra.
- Nenakupujte impulzivně. Pokud nějakou věc nepotřebujete opravdu hned, nákup o několik týdnů odložte. Když nakupujete s chladnou hlavu, často ušetříte opravdu velké peníze.
- On-line nástroje pro správu cash-flow mívají základní verzi zdarma. Využijte toho a objevte nástroj, který vám bude vyhovovat.
- Nezapomínejte, že čas jsou peníze. Někdy je lepší utratit o pár korun víc (např. nákupem on-line), když vám to ušetří drahocenný čas, který můžete věnovat své práci.
Paušální daň
Formulář, kterým OSVČ oznamuje vstup do paušálního režimu.
Pomohl vám tento článek?