články

Kdy podat daňové přiznání - daň z příjmů

Daně a účetnictví

16. 1. 2025

3 min

Kdy podat daňové přiznání - daň z příjmů

Kdy podat daňové přiznání? Otázka, která pálí každoročně všechny podnikatele. Obvykle si pamatujete lhůtu do konce března. Přiznání ovšem můžete podat i později, pokud využíváte daňového poradce. Nezapomeňte, že přiznání podáváte i tehdy, když podnikáte na vedlejší činnost. Zároveň máte určité povinnosti vůči vašim zaměstnancům. Jaké lhůty si zapsat do kalendáře?

Povinnost podat daňové přiznání mají všichni podnikatelé (až na výjimky) a v některých případech i zaměstnanci.

  • živnostníci: Podáváte přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Pokud máte souběh závislé činnosti a podnikání (nebo i dalších příjmů, třeba z pronájmu, nebo z podílu na zisku), podáváte jedno přiznání. U svého zaměstnavatele si vyžádejte roční zúčtování, na základě kterého odvedete daň ze závislé činnosti.
  • právnické osoby: Podáváte přiznání k dani z příjmu právnických osob. Pokud jste ve vaší společnosti zároveň společník nebo zaměstnanec, nezapomeňte, že tyto příjmy také zdaňujete.
  • zaměstnanci: Za zaměstanance podává zaměstnavatel zúčtování daně z příjmu. Výjimkou je souběh s jinými příjmy nebo výslovné přání zaměstnance. V těchto případech má povinnost podat daňové přiznání zaměstnanec.   Přiznání podávat nemusíte:
  • Pokud jste OSVČ a platíte paušální daň (pozor, nejedná se o paušální náklady). Ovšem jen v případě, že nemáte další příjem.
  • Pokud vaše příležitostné příjmy nepřesáhly stanovený limit: pro rok 2024 je to 50 000 Kč.  

Lhůty pro podání daňového přiznání

A kdy jej podat? Podle daňového řádu máte obecně povinnost podat přiznání do tří měsíců od konce zdaňovacího období (kterým je až na výjimky konec kalendářního roku). Lhůta je stejná pro zaměstnance, OSVČ i právnické osoby. Liší se pouze způsobem podání.  

  1. Pokud podáváte daňové přiznání elektronicky, podáváte daňové přiznání do čtyř měsíců od konce zdaňovacího období, tedy 2. května (1. května je státní svátek).
  2. Pokud podáváte daňové přiznání prostřednictvím daňového poradce, máte čas do 1. července.
  3. V ostatních případech pro vás stále platí termín 1. dubna. V drtivé většině případů však jako podnikatel máte povinnost podat daňové přiznání elektronicky, a tedy v pozdějším termínu.  

A co víkend nebo svátek? Pokud termín daňové povinnosti spadá na víkend nebo státní svátek, můžete ji splnit až následující pracovní den. Pokud by tedy 1. dubna byla sobota, postačí, když daňové přiznání podáte v pondělí. Přesto doporučujeme nenechávat tuto povinnost na poslední chvíli. Přiznání máte obecně povinnost podat do tří měsíců od konce zdaňovacího období. Tím je pro většinu podnikatelů konec kalendářního roku (i když ho můžete stanovit i jinak).

Daňové přiznání a zaměstnanci: růžová prohlášení

Pokud máte zaměstnance, provádíte za ně zúčtování daně z příjmu a odvádíte daň. Každý rok během ledna vyplňujete tzv. růžová prohlášení – tedy prohlášení poplatníka. Na základě tohoto prohlášení za zaměstnance odvádíte měsíční zálohy. Zaměstnanec nemá povinnost podávat daňové přiznání. Výjimkou jsou situace, kdy má zaměstnanec další příjmy.

Jaké digitální nástroje vám mohou pomoci?

Jako podnikatel máte povinnost podávat daňové přiznání elektronicky. Účetní programy vám pohlídají podací lhůty i další daňové povinnosti.

Rady a tipy

  • Nezapomeňte, že kromě daně z příjmu máte mnoho dalších daňových povinností. Přiznání podáváte i k DPH, spotřební dani nebo dani z nemovitosti.
  • Podali jste přiznání včas? Tak ho nezapomeňte i včas zaplatit.
  • Na konci roku vás může zaměstnanec požádat o tzv. roční zúčtování.
  • Pozor na souběhy různých příjmů. Do daňového přiznání k dani z příjmu je zahrňte všechny. Nezapomeňte např. na příjmy z pronájmu, tantiémy nebo autorské honoráře.
  • Ve výjimečných případech využívají zejména velké firmy možnosti zvolit si jiný konec účetního roku. V tom případě podávají daňové přiznání v jiných termínech.

Pomohl vám tento článek?

Sdílejte na svých sociálních sítích.

Související články