Legislativa a úřady
21. 5. 2024
2 min
Čím ručí OSVČ
Pokud podnikáte jako osoba samostatně výdělečně činná, ručíte za své pohledávky celým majetkem, včetně toho, který k podnikání nepoužíváte. Tento majetek navíc může zahrnovat i společné jmění manželů. Je proto dobré vědět, jak ho můžete chránit a minimalizovat rizika spojená s podnikáním.
V tomto článku najdete
V čem se liší ručení u OSVČ a u s. r. o.?
Ve společnosti s ručením omezením (s. r. o.) ručí společníci za její závazky jen do výše nesplaceného vkladu. Pokud se tedy chystáte podnikat v nějakém rizikovějším oboru, jako je třeba stavebnictví, je dobré o podnikání formou s. r. o. minimálně uvažovat. A to i přes vyšší administrativní zátěž. Jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) totiž za své pohledávky ručíte opravdu celým svým majetkem – včetně domu či bytu, auta a peněz na všech vašich účtech, a to i na těch soukromých.
Jak je to se společným jměním manželů?
Pokud jste OSVČ a máte manžela nebo manželku, ručíte za své závazky také vším, co patří do tzv. společného jmění manželů (SJM). Do něj spadá veškerý majetek, který jste nabyli během manželství, kromě majetku, který jste získali darem, dědictvím nebo odkazem. Chcete snížit riziko, které z toho vyplývá? Formou notářského zápisu můžete uzavřít smlouvu, kterou společné jmění omezíte (zúžené SJM) nebo úplně zrušíte (režim oddělených jmění). Kdyby potom podnikatelský plán nevyšel, neohrozíte majetek, který jste ze SJM vyloučili.
Jaké digitální nástroje vám mohou pomoci?
Abyste mohli úspěšně podnikat, musíte mít pořádek ve svých financích. Naštěstí existuje řada nástrojů, které vám s tím pomohou. Jsou to například:
- Aplikace pro vedení účetnictví
- Fakturační aplikace, které často nabízí nejen možnost vystavovat faktury, ale například i párování plateb a přehledné statistiky
- Aplikace pro plánování a sledování rozpočtu
Mnoho aplikací nabízí zkušební verzi, případně nějaký základní „balíček“ funkcí zdarma. Není tak nic jednoduššího než se na podívat na recenze, vybrané kandidáty si otestovat a usnadnit si svůj podnikatelský život.
Rady a tipy
- Prověřujte si své obchodní partnery. Do problémů vás totiž může dostat i nezaplacená faktura.
- Pravidelně sledujte své finanční závazky a zákonné povinnosti.
- Buďte odvážní, ale zbytečně neriskujte – než si například vezmete větší půjčku, zvažte pro a proti.
- U rizikovějších oborů přemýšlejte o založení s. r. o.
- Pokud jste v manželství a začínáte podnikat, zvažte, jestli nezúžit nebo úplně nezrušit společné jmění manželů.
- Poptejte se zkušených podnikatelů, které digitální nástroje pro správu financí se jim osvědčily.
- Vývojáři některých aplikací nabízejí začínajícím podnikatelům zvýhodněné podmínky. Zjistěte, jaké jsou možnosti.
Tento článek reflektuje právní stav k 30. 6. 2024.
Pomohl vám tento článek?