Financování
21. 5. 2024
4 min
Jak financovat rozjezd podnikání
Chcete začít podnikat, ale nevíte, kde získat potřebné finanční prostředky? Na výběr máte hned z několika možností od rodiny přes banku až po crowdfunding. Přečtěte si, co jednotlivé alternativy obnášejí a na co se musíte připravit.
V tomto článku najdete
Čerpání z vlastních zdrojů
Využít při rozjezdu podnikání vlastních peněz je nejjednodušší varianta. Nemusíte vyplňovat žádosti ani dokládat příjmy či business plán. Můžete čerpat ze svých úspor, stavebního spoření nebo životního pojištění. Je to velmi jednoduchý způsob financování bez závazků, kdy máte absolutní volnost v řízení firmy a podnikat můžete začít ihned.
Pomoc rodiny a přátel
Tento druh financování je výhodnější než bankovní úvěr či jiný druh půjčky. Závazek už sice máte, ale není tak tvrdě vynucován, a často se domluvíte na velmi nízkém nebo nulovém úroku.
Nikdy však k této možnosti financování nepřistupujte lehkovážně. Vždy si sepište písemnou dohodu s kalendářem stanovených splátek a výší úroků, a to i v případě, že se jedná o vaši nejbližší rodinu. Předejdete tak případným hádkám a rozkolům.
Společník s kapitálem
Další možností je přijmout do firmy společníka, který disponuje dostatečným množstvím peněz. Odměnou za poskytnutý kapitál mu bude podíl na vaší společnosti. Stanovení výše podílu je vždy předmětem dohody a mělo by být výhodné pro obě strany.
V ideálním případě byste si jako autor nápadu měli ponechat většinový podíl, aby konečné rozhodování o dalším rozvoji firmy zůstalo vždy na vás. Nabídnete-li společníkovi více než 51 % podílu, postupem času vás může ze hry úplně vyřadit.
Investor
Investor ve firmě je jednotlivec nebo instituce, která poskytuje finanční prostředky s cílem získat návratnost své investice. Investoři mohou vlastnit akcie nebo podíly firmy a mají zájem na dlouhodobém růstu hodnoty svého investovaného kapitálu. Jejich účast může být aktivní, kdy mají vliv na řízení firmy, nebo pasivní, kdy jen sledují vývoj svého investovaného jmění.
Crowdfunding
Jde o financování vašeho projektu větším počtem jednotlivců, kteří se po malých částkách složí na požadovanou sumu. Pro úspěch je stěžejní lidi pro váš projekt nadchnout. Musíte k tomu využít sociální média a svůj projekt osobně propagovat.
Poskytnuté peníze jsou finančním darem, který podléhá zdanění jako bezúplatný příjem. Fyzické osoby platí daň ve výši 15 %, právnické pak 19 % z hodnoty daru. Pokud je mezi dárcem a obdarovaným příbuzenský vztah, neplatíte nic. Jestliže se vám stanovenou částku nepodaří vybrat, peníze se lidem vrací.
Peer-to-peer financování
Peer-to-peer financování funguje tak, že si skrze online platformu půjčíte peníze od běžných lidí za předem sjednaný úrok. Vyplníte, kolik si chcete půjčit, za jaký nejvyšší úrok a na jaký projekt. Výhodou je, že úrok je nižší než v bance. Navíc je celý proces jednodušší a rychlejší. Rizikem je, že v případě nemožnosti splácet se budete muset vypořádat s vašimi věřiteli individuálně.
P2P půjčka se chová jako každá jiná běžná půjčka. Poskytovatelé P2P půjčky musí získaný úrok zdanit.
Dotace
Peníze na dotace přicházejí z EU do České republiky v cyklech neboli programových obdobích. Dotace se rozdělují do několika operačních programů, které mají jasně daný cíl a objem peněz.
Žádost o dotaci na konkrétní projekt pak podáváte v okamžiku, kdy jednotlivá ministerstva zveřejní podmínky dotačních pravidel. Vyhlásí také, jaký projekt může o dotaci požádat a kolik peněz může získat. K získání dotace musíte vyplnit žádost se všemi náležitostmi. Pokud uspějete, budete pravidelně reportovat o plnění cílů dotace.
Bankovní úvěr pro začínající podnikatele
Banky jsou nejtradičnějším a historicky nejstarším poskytovatelem financí. Při jednání s bankou musíte doložit byznys plán a informace o vašem majetku a majetku rodiny. V poslední době se objevují úvěry cílené přímo na startupy, které nabízejí snížené podmínky na bonitu firmy a výhodnější úrok.
Pokud máte založený účet mKonto Business a potřebujete více finančních prostředků na své podnikání, úvěr mRezerva Business vám umožňuje získat až 600 000 Kč bez nutnosti prokazovat účel nebo navštěvovat pobočku.
Jaké digitální nástroje vám mohou pomoci?
Existuje několik digitálních nástrojů a platforem, které vám mohou pomoci s financováním rozjezdu podnikání:
- Crowdfundingové platformy: Donio, HitHit, Startovač
- Peer-to-peer půjčky: Zonky, Prestito, Žlutý meloun
- Technologické inkubátory a akcelerátory: Jihomoravské inovační centrum, BIC Ostrava, Technologické inovační centrum ČKD Praha
Rady a tipy
- Plánujte dlouhodobě. Myslete na to, jak budete financovat nejen začátek, ale i budoucí růst vaší firmy. Udržujte si dostatečný finanční polštář pro neočekávané náklady.
- Pokud si nejste jistí, jaký je nejlepší způsob financování pro váš projekt, poraďte se s finančním poradcem nebo s právníkem.
- Diverzifikujte zdroje financování.
- Vytvořte si kvalitní byznys plán, který bude detailně popisovat váš projekt a jeho potenciální ziskovost.
- Ujistěte se, že jste schopni jasně a přesvědčivě prezentovat svůj projekt potenciálním investorům, společníkům nebo lidem na crowdfundingové platformě.
- Podporu, konzultace a důležité informace ze světa startupů nabízí agentura Czech Invest na stránkách podporastartupu.cz nebo czechstartups.org.
Pomohl vám tento článek?