články

Musím mít všechny smlouvy písemně? Nebo stačí ústní dohoda?

Legislativa a úřady

15. 11. 2024

2 min

Musím mít všechny smlouvy písemně? Nebo stačí ústní dohoda?

Během svého podnikání budete uzavírat mnoho smluv. Některé s dodavateli, jiné s odběrateli nebo dalšími subjekty. Jakou formu by smlouvy měly mít? A musejí být vždycky písemné?

Písemnou formu musejí mít jen některé smlouvy

Podle způsobu uzavření můžeme smlouvy rozdělit na ty, které ze zákona musejí mít písemnou formu, a ty, které můžete uzavřít i ústně. Někdy dokonce můžete smlouvu uzavřít pouhým souhlasným jednáním (tzv. konkludentní smlouvy): třeba když vám v prodejně podá zákazník jablko, vy namarkujete cenu a zákazník zaplatí, uzavřeli jste kupní smlouvu. Stručně řečeno, denně uzavíráme množství smluv, aniž bychom si to často vůbec uvědomovali. Formu smlouvy upravuje občanský zákoník. Ten vám dává velkou smluvní volnost. Co to znamená? Většinu smluv můžete uzavřít i ústně. Výjimky najdete v zákoně. Před uzavřením smlouvy si proto ověřte, jaké povinnosti máte splnit, abyste ji uzavřeli platně. 

Ústní smlouva přináší rizika

I když ze zákona můžete většinu smluv uzavřít i ústně, má to svá úskalí. Než se pro ústní formu rozhodnete, musíte zvážit její výhody a nevýhody. Mezi hlavní nevýhodu patří problém s dokazováním. Pokud váš smluvní partner nesplní ústně dohodnuté podmínky, hůře prokážete, že jste se na nich opravdu dohodli. Proto doporučujeme uzavírat dohody písemně. Sepsání smlouvy sice nějakou dobu trvá, o to víc času (a peněz) vám ušetří, pokud dojde ke sporu. Navíc si při sepsání smlouvy lépe dojednáte všechny její podmínky: napadnou vás tak věci, které byste možná ústně nedohodli.

Písemná forma vám pomůže vyhnout se sankcím

V některých případech vás může uzavření pouze ústní smlouvy stát citelné sankce. Třeba pokud nesepíšete pracovní smlouvu se zaměstnancem a on rovnou nastoupí do práce. Ústní dohoda je platná: zaměstnanec je chráněn zákonem. Vám ale za nedodržení zákoníku práce hrozí citelné sankce. Obezřetní buďte také v případě spotřebitelských smluv. Zde kromě formy musíte dodržet např. i informační povinnosti.

Jaké digitální nástroje vám mohou pomoci?

Písemná smlouva neznamená vytištěný papír podepsaný propiskou. Smlouvu můžete písemně uzavřít i elektronicky a podpis nahradit digitálním podpisem (ten pro EU upravuje nařízení eIDAS).

Rady a tipy

  • Smlouvy doporučujeme uzavírat písemně. Pokud váš obchodní partner nebo zákazník nedodrží stanovené podmínky, máte se o co opřít.
  • Na druhou stranu nezapomeňte, že i ústní dohoda může být právně vymahatelná.
  • Smlouva by měla obsahovat všechny podstatné náležitosti: označení smluvních stran, předmět smlouvy, práva a povinnosti stran. Kromě toho doporučujeme, abyste se dohodli na době trvání smlouvy a sankcích za její porušení. 
  • Poraďte se s odborníkem. Viděl už stovky obdobných smluv, poradí vám, co zahrnout do té vaší.
  • Pokud jedna ze stran projeví vůli uzavřít smlouvu písemně, musí mít smlouva písemnou formu.

Pomohl vám tento článek?

Sdílejte na svých sociálních sítích.