články

Jaké zálohy musím platit během roku

Daně a účetnictví

17. 1. 2025

2 min

Jaké zálohy musím platit během roku

Jako podnikatel musíte během roku hradit zálohy. Většinou se vám vybaví zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Někteří z vás musejí hradit i zálohy na daň z příjmů. Jaká pravidla pro placení platí a jaká je jejich aktuální výška?

Zálohy na daň z příjmu

Zálohy na daň z příjmu platíte, pokud jste loni na dani uhradili více než 30 000 Kč. Zálohy platíte čtvrtletně nebo půlročně. Pokud v loňském roce byla výše vaší daně z příjmu v rozmezí 30 000 Kč až 150 000 Kč:

  • zálohu platíte 2x za rok se splatností 15. června a 15. prosince
  • výši zálohy vypočtete jako 40 % výše poslední daně

Pokud v loňském roce byla výše vaší daně nad 150 000 Kč:

  • zálohu platíte 4x za rok se splatností 15. března, 15. června, 15. září a 15. prosince
  • výši zálohy vypočtete jako 25 % výše poslední daně

Zálohy na zdravotní pojištění

Jako OSVČ musíte hradit alespoň minimální měsíční zálohy na pojištění, a to bez ohledu na vaše příjmy. První rok podnikání hradíte minimální zálohy. Další roky podnikání hradíte zálohy, které vám budou vyměřeny na základě vašich příjmů (nejméně však ve výši minimálních záloh). Výše minimálních záloh je v roce 2025 3 143 Kč. Zálohy jsou splatné do 8. dne následujícího měsíce. Pokud podnikáte jako OSVČ na vedlejší činnost, zálohy během roku neplatíte.

Zálohy na sociální pojištění

Sociální pojištění vlastně obsahuje více pojistek: nemocenské pojištění, důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. OSVČ hradí povinně zálohy na důchodové pojištění a státní politiku zaměstnanosti. Zálohy se hradí měsíčně. První rok podnikání hradíte minimální zálohy, v dalších letech pak zálohy vyměřené podle vašeho příjmu. Začínající podnikatelé mají v prvních třech letech podnikání minimální zálohy nižší: pro rok 2025 ve výši 3 399 Kč. V roce 2025 činí výše minimálních záloh: 4 759 Kč v případě hlavní činnosti 1 496 Kč v případě vedlejší činnosti Minimální záloha se v roce 2025 zvyšuje už od lednové platby. Dobrovolně se také můžete účastnit nemocenského pojištění.  

Jak vám digitální nástroje mohou pomoci 

  • Zálohy můžete automaticky nastavit v online fakturačních systémech, např. iDoklad. Ty také sledují aktuální výši záloh.
  • Většina zdravotních pojištoven má klientský portál, ve kterém můžete v reálném čase vidět výši uhrazených záloh. V případě sociálního pojištění můžete využít eportál ČSSZ.

Rady a tipy

  • Záloha na daň se zaokrouhluje na celé stokoruny nahoru.
  • Pokud jste v režimu paušální daně, platíte měsíčně jednotnou částku, kterou hradíte jak daň, tak sociální a zdravotní pojištění.
  • Vyhraďte si na úhradu záloh dostatečné rezervy. Myslete přitom na to, že můžete mít výpadek v cash flow.
  • Výše minimálních záloh se každoročně mění podle aktuální průměrné mzdy.
  • Nezapomeňte vždy na začátku roku změnit trvalé příkazy, jakmile vám budou vyměřeny nové výše záloh.
  • Zdravotní pojištění musíte obvykle platit také, pokud nevykonáváte žádnou činnost ani nejste hlášení na Úřadu práce. Pokud tedy plánujete na určitou dobu živnost přerušit, nezapomeňte se k platbám pojistného přihlásit.
  • Zálohy na sociální a zdravotní pojištění si můžete dobrovolně nastavit i vyšší. Vyplatí se vám to, pokud očekáváte vysoký nedoplatek.

Pomohl vám tento článek?

Sdílejte na svých sociálních sítích.

Související články