Legislativa a úřady
4. 3. 2025
2 min
Co vše kontroluje živnostenský úřad u živnostníků
Na začátku podnikání vás nemine fyzická či virtuální návštěva živnostenského úřadu. Potom už o něm asi moc často neuslyšíte – pokud vás ovšem nepřijde zkontrolovat. Na které věci se živnostenský úřad nejčastěji zaměřuje a které prohřešky vám mohou zkomplikovat život?
V tomto článku najdete
Podnikáte neoprávněně
Pokud podnikáte bez živnostenského oprávnění (případně pokud oprávnění máte, ale ne pro činnost, kterou vykonáváte), je to vážný problém. Hrozí vám pokuta v řádu stovek tisíc korun a v extrémním případě i trestní stíhání.
Nemáte označené sídlo nebo provozovnu
Ze zpráv o provedených kontrolách vyplývá, že jde o jeden z nejčastějších a také nejkontrolovanějších prohřešků. Hrozí vám za něj pokuta až 100 000 Kč. Pravidla jsou následující:
- Sídlo podnikání nemusíte označovat, pokud je shodné s adresou vašeho trvalého pobytu. Jinak ho musíte označit cedulí, na které bude vaše jméno nebo název právnické osoby a IČO.
- **Provozovnu **je nutné označit pokaždé – znovu cedulí, na které je jméno/název a IČO. Pokud se v ní poskytují služby spotřebitelům, je ještě potřeba uvést odpovědnou osobu a prodejní/provozní dobu. A u mobilních provozoven a automatů je povinný i údaj o sídle.
Nenahlásíte včas změny
Živnostenskému úřadu je potřeba do 15 dnů nahlásit změnu v jakémkoli údaji, který jste uvedli při začátku podnikání (např. změnu adresy sídla). Díky digitalizaci státní správy už ale nemusíte hlásit změny údajů v základních registrech (např. změnu trvalého pobyt). Musíte také ohlásit, že jste podnikání přerušili nebo s ním znovu začali před uplynutím doby, kterou jste původně uvedli. Pokud změny nenahlásíte, respektive neoznámíte „předčasné“ znovuzahájení činnosti, hrozí vám pokuta 20 000 Kč, respektive 10 000 Kč. A co je důležité, úřadu musíte dát vědět o uzavření provozovny, a to nejpozději v den, kdy v ní ukončujete činnost. Tady je maximální pokuta 100 000 Kč.
Nevystavíte na vyžádání patřičný doklad
Období EET už sice skončilo, ale pokud vás o to zákazník požádá, doklad o prodeji zboží nebo poskytnutí služby mu musíte vydat. Jinak vám hrozí pokuta až 1 000 000 Kč.
Podle živnostenského zákona na něm musí být minimálně tyto údaje:
- obchodní firma (jméno a příjmení nebo název)
- IČO
- datum prodeje zboží nebo poskytnutí služby,
- druh zboží nebo služby
- cena
Neprokážete původ zboží nebo materiálu
Pokud vás k tomu živnostenský úřad vyzve, musíte prokázat, jakým způsobem jste získali zboží, které prodáváte, nebo materiál, který využíváte při poskytování služeb. Úředníci se typicky zaměřují např. na alkohol, tabákové výrobky, nebo elektroniku – tedy na zboží, jehož původ může být potenciálně problematický. K prokázání původu můžete využít například faktury, dodací listy nebo kupní smlouvy. Pokud byste požadavku nevyhověli, může vás čekat pokuta až 1 000 000 Kč.
Jaké digitální nástroje vám mohou pomoci?
- Údaje z registru živnostenského podnikání najdete v Portálu občana.
- Podobně jako s dalšími úřady můžete i s tím živnostenským komunikovat prostřednictvím datové schránky.
Rady a tipy
- Nejste si jistí, jaké oprávnění pro danou podnikatelskou činnost potřebujete? Podívejte se do nařízení vlády o obsahových náplních jednotlivých živností.

Pomohl vám tento článek?
Sdílejte na svých sociálních sítích.
