články

Jak založit podnikání online

Zahájení podnikání

31. 3. 2025

3 min

Jak založit podnikání online

Chcete začít podnikat? Už nemusíte oběhat všechny úřady. Poradíme vám, jak založit vaše podnikání online. Víte, že tak můžete založit i s.r.o.?

Nejdřív si zvolte, jak chcete podnikat

Nejdřív si musíte rozmyslet, jakou právní formu podnikání si chcete vybrat. Chcete podnikat jako živnostník, nebo si založit právnickou osobu? Formy podnikání se liší třeba ručením za závazky, výškou základního kapitálu nebo způsobem jejich založení. Pokud jako podnikatel začínáte, živnost nebo s.r.o. jsou pro vás ideální volba.  

Jak založit živnost online

Rozhodli jste se pro živnost? Pak její založení potrvá opravdu jen několik minut. Nepotřebujete ani základní kapitál. Nezapomeňte ale, že ručit budete celým svým majetkem.

Než vyplníte formulář, přečtěte si, jestli chcete ohlašovací živnost, a to buď řemeslnou, vázanou nebo volnou, nebo zda vaše podnikání nebude spadat mezi koncesované živnosti. V případě řemeslné a vázané živnosti potřebujete prokázat vaši odbornou způsobilost.

Pak vyplňte online jednotný registrační formulář na stránkách Portálu živnostenského podnikání.

Máte na výběr z více formulářů.

  • V horním zaškrtávacím poli si vyberte, jestli se chcete zároveň registrovat k sociálnímu a zdravotnímu pojištění a na finančním úřadě, zda chcete zároveň ohlásit i provozovnu nebo budete podnikat prostřednictvím odpovědného zástupce.
  • Systém vám pak vybere správný formulář.
  • Podání můžete podepsat prostřednictvím datové schránky, autorizací nebo elektronickým podpisem.  

Jak založit s.r.o online

Další oblíbenou formou podnikání je s.r.o. Potřebujete jenom minimální základní kapitál: zákon vyžaduje pouze 1 Kč. Společníci ručí pouze do výše svého nesplaceného vkladu, společnost ručí celým svým majetkem. Pro založení s.r.o. potřebujete notářský zápis. I ten už můžete pořídit online. Informace najdete na stránkách Notářské komory.

Jak postupovat? 1.    Než virtuálně navštívíte notáře, rozhodněte se, jak bude vaše společnost vypadat. Vyberte si, jaký chcete mít název společnosti (obchodní firmu), zda chcete společníky, jaký chcete základní kapitál, kdo bude jednatelem (jednateli) společnosti. 2.    Přihlaste se pomocí bankovní identity nebo identity občana a vyberte si ze seznamu notářů. 3.    Pak vyplňte formuláře. Pomohou vám informace, které jste si předem promysleli. 4.    S notářem se spojíte ve virtuální místnosti, kde jednotlivé dokumenty zkonzultujete a virtuálně podepíšete. Pak notář společnost zapíše do rejstříku.

Pro podpis dokumentů potřebujete vydaný kvalifikovaný certifikát. U vybraných notářů je nyní možné získat certifikát v průběhu online schůzky při zakládání společnosti.

Co udělat po založení podnikání?

Jakmile máte podnikání založeno, nezapomeňte se pustit do samotné práce. Čeká vás třeba marketingová činnost:

  • Tvorba webové prezentace, e-shopu nebo profilu na sociálních médiích.
  • Příprava kvalitního prodejního obsahu.
  • Výběr komunikačních platforem.
  • Marketing a komunikace se zákazníky.   Nezapomeňte také na vaše povinnosti vůči státu:  
  • Nastavte si povinné zálohy na sociální a zdravotní pojištění
  • Po založení živnosti se můžete rozhodnout, zda chcete vstoupit do režimu paušální daně.
  • Rozhodněte se, jak budete fakturovat a jak povedete firemní administrativu. Pro začátek se poraďte se zkušenou účetní. Tahle investice se vám vyplatí.
  • Zvažte také založení podnikatelského účtu. Není povinný, má ale spoustu výhod.

Jaké digitální nástroje vám mohou pomoci?

  • Informace k založení živnosti online najdete na stránkách Portálu živnostenského podnikání nebo na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
  • Pomocí Jednotného registračního formuláře můžete také hlásit změny vaší živnosti.
  • Nezapomeňte na všechny povinnosti, které pro vás vyplývají ze založení podnikání. S mnoha termíny a povinnostmi vám pomohou online fakturační systémy.

Rady a tipy

  • S.r.o. je možné založit plně online pouze tehdy, pokud zvolíte základní kapitál do výše 20 000 Kč.
  • Chcete mít jistotu? Váš zápis do živnostenského rejstříku snadno zkontrolujete online na stránkách Portálu živnostenského podnikání.

Pomohl vám tento článek?

Sdílejte na svých sociálních sítích.