články

Co potřebuji na založení firmy

Zahájení podnikání

30. 10. 2024

3 min

Co potřebuji na založení firmy

Důvody, proč o založení firmy uvažujete, mohou být různé. Možná podnikáte v rizikovějším oboru a nechcete za pohledávky ručit vlastním majetkem. Možná víte, že jako firma budete na potenciální obchodní partnery působit důvěryhodněji než OSVČ, nebo chcete zvýšit své šance ve výběrových řízeních. Ať je to jakkoli, poradíme vám, na co při zakládání firmy nezapomenout.

Jakou právní formu můžete zvolit

Pokud se rozhodnete založit firmu, musíte si zvolit její právní formu. Máte na výběr ze čtyř možností:

  • společnost s ručením omezením (s. r. o.)
  • akciová společnost (a. s.)
  • veřejná obchodní společnost (v. o. s.)
  • komanditní společnost (k. s.)

Zdaleka nejčastější volbou českých podnikatelů je společnost s ručením omezením. V dalším textu proto budeme předpokládat, že uvažujete právě o založení „eseróčka“.

Bez notáře (a peněz) se neobejdete

Podle zákona o obchodních společnostech a družstvech musí mít společenská smlouva nebo zakladatelská listina (pokud společnost vlastní jen jeden společník) formu veřejné listiny, tedy vlastně notářského zápisu. Notář vám kromě jiného řekne, jestli zvolený název společnosti není zaměnitelný nebo klamavý, tedy jestli je v souladu se zákonem.

Kolik to bude stát?

Cena za notářské úkony při založení s. r. o. není tak vysoká, jak se podnikatelé někdy obávají. Pokud budete firmu zakládat přímo u notáře (bez prostředníka) a využijete vzor společenské smlouvy připravený Ministerstvem spravedlnosti, můžete se dostat i na cenu okolo 6 000 Kč.

Jak je to se sídlem a předmětem podnikání

Sídlo

Každá firma – stejně jako každý živnostník – musí mít své sídlo, které se mj. uvádí při zápisu do obchodního rejstříku (OR). Sídlo můžete mít v bytových i nebytových prostorách, ať už vlastních, nebo pronajatých. Řešením může být i virtuální sídlo. Pokud nebudete sídlit ve vlastních prostorách, budete potřebovat písemný souhlas majitele.

Předmět podnikání

Při založení společnosti musíte uvést, čemu se budete věnovat – tedy jaký bude váš předmět podnikání. V případě volných živností mnozí majitelé dlouhé roky uváděli obecnou formulaci „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“. Nejvyšší soud ale v roce 2021 rozhodl, že společnosti musí předmět své činnosti uvádět jednoznačně. Obecné vyjádření „Výroba, obchod a služby neuvedené...“ tedy nestačí, je nutné vybrat i obor činnosti. Je proto důležité, abyste už při založení firmy měli o náplni svého podnikání přesnou představu.

Co dalšího budete potřebovat

Obecně se dá říct, že budete potřebovat veškeré informace, které se uvádí do společenské smlouvy nebo zakladatelské listiny. Kromě sídla a předmětu podnikání je to například:

  • název společnosti
  • údaje o společníkovi/společnících (jméno, bydliště)
  • výše základního kapitálu
  • výše vkladu/vkladů
  • počet jednatelů a způsob, jak jednají za společnost
  • vkladová povinnost zakladatelů a lhůta pro její splnění

K dalším nutným dokumentům patří souhlas vlastníka nemovitosti s umístěním sídla nebo čestné prohlášení člena statutárního orgánu a souhlas se zápisem do OR.

Jaké digitální nástroje vám mohou pomoci?

Rady a tipy

  • Pamatujte, že sídlo vaší firmy je zároveň kontaktní adresou pro komunikaci s úřady. I kdybyste tedy na této adrese fyzicky nepůsobili, musíte tam přebírat korespondenci.
  • Pokud bude základní kapitál vaší společnosti nižší než 20 000 Kč, můžete bankovní účet založit až po vzniku společnosti.
  • Od ledna 2023 si může zakladatel společnosti vybrat, kdy ohlásí živnost (nebo požádá o koncesi). Může to udělat buď předtím, než podá návrh na zápis do OR, nebo až potom.

Pomohl vám tento článek?

Sdílejte na svých sociálních sítích.