články

Jak podnikat při zaměstnání

Legislativa a úřady

31. 10. 2024

3 min

Jak podnikat při zaměstnání

Přemýšlíte o tom, že byste si finančně přilepšili a začali vedle svého běžného zaměstnání podnikat? Pokud ano, měli byste se před zahájením podnikání nebo založením s. r. o. seznámit s několika základními pravidly. Vyhnete se tak zbytečným pokutám a dalším komplikacím.

Jaký je rozdíl mezi hlavní a vedlejší samostatně výdělečnou činností?

V České republice může mít vaše podnikání podobu buď hlavní, nebo vedlejší samostatně výdělečné činnosti (SVČ). Hlavní SVČ vykonáváte v případě, že je podnikání vaším jediným nebo převažujícím zdrojem příjmů. Vedlejší SVČ vykonáváte například tehdy, když:

  • podnikáte při zaměstnání a váš zaměstnavatel za vás platí pojistné
  • podnikáte při studiu (a jste ve věku do 26 let)
  • podnikáte při mateřské či rodičovské dovolené
  • podnikáte v důchodu

Kdo může při zaměstnání podnikat?

Podmínky pro ty, kdo chtějí podnikat při zaměstnání, se v soukromé a veřejné sféře do určité míry liší. Soukromá sféra Pokud pracujete v soukromé sféře, vztahuje se na vás § 304 odst. 1 zákoníku práce, který říká, že pokud byste vykonávali činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, musíte předem získat jeho písemný souhlas. Veřejná sféra Pokud pracujete ve veřejné sféře (tj. jako státní zaměstnanci), potřebujete podle § 303 odst. 4 zákoníku práce získat předchozí souhlas zaměstnavatele, ať už chcete podnikat v jakémkoli oboru. V soukromé i veřejné sféře ale platí, že souhlas zaměstnavatele nepotřebujete pro vědeckou, pedagogickou, publicistickou, literární a uměleckou činnost.

Jak si při zaměstnání založit živnost nebo s. r. o.?

Pokud chcete podnikat na vedlejší činnost, musíte na začátku absolvovat úplně stejné „úřední kolečko“ jako podnikatel na hlavní činnost. Prvním krokem v procesu založení živnosti nebo s. r. o. při zaměstnání je výběr jednoho nebo více předmětů podnikání. Současně si také zvolíte jeden ze tří základních druhů ohlašovacích živností – volnou, řemeslnou či vázanou – nebo živnost koncesovanou. Abyste mohli provozovat ohlašovací živnost, musíte splnit několik základních podmínek:

  • dosažení věku 18 let,
  • způsobilost k právním úkonům,
  • bezúhonnost. U řemeslných a vázaných živností je navíc potřeba odborná způsobilost. Živnost můžete ohlásit elektronicky nebo osobně. Stačí vyplnit formulář pro ohlášení živnosti a zaplatit správní poplatek, který se liší podle způsobu ohlášení:
  • Když s podnikáním začínáte: 1 000 Kč při osobním ohlášení a 800 Kč při elektronickém ohlášení.
  • Když ohlašujete další živnost: 500 Kč při osobním ohlášení a 400 Kč při elektronickém ohlášení.
  • Tyto poplatky jsou povinné i v případě, že plánujete podnikat prostřednictvím společnosti s ručením omezeným. Budete také muset zaplatit soudní poplatek za zápis do obchodního rejstříku ve výši 2 700 Kč.

Jak je to s daněmi a odvody?

Daně I když podnikáte na vedlejší činnost, musíte každý rok podávat daňové přiznání a zdanit rozdíl mezi příjmy a výdaji. Tak jako u hlavní SVČ si můžete vybrat mezi uplatněním skutečných výdajů nebo výdajovým paušálem. Naopak paušální daň využít nemůžete.

Sociální pojištění V prvním roce podnikání nemusíte platit měsíční zálohy. Pokud je následně váš dílčí základ daně (tj. rozdíl mezi příjmy a výdaji za daný rok) nižší než takzvaná rozhodná částka, nemusíte sociální pojištění platit vůbec. Pokud je váš dílčí základ daně vyšší než rozhodná částka, platíte v dalších letech minimální měsíční zálohy. Při podání přehledu pak buď pojistné doplatíte, nebo od ČSSZ dostanete zpátky přeplatek.

Zdravotní pojištění Pokud podnikáte při zaměstnání, nemusíte platit měsíční zálohy. Pouze jednou ročně podáte své zdravotní pojišťovně přehled a pojistné doplatíte jednorázově podle toho, jaké byly vaše příjmy. Pokud jste státní pojištěnci (podnikáte při studiu, mateřské či rodičovské dovolené nebo v důchodu), v prvním roce podnikání zálohy také neplatíte. Pojistné zaplatíte jednorázově na základě přehledu o příjmech a výdajích. Na další rok vám pak pojišťovna vyměří výši záloh.

Jaké digitální nástroje vám mohou pomoci?

Rady a tipy

  • Podnikat při zaměstnání (na vedlejší SVČ) je méně rizikové a ze začátku méně nákladné než podnikat na hlavní činnost.

Pomohl vám tento článek?

Sdílejte na svých sociálních sítích.