Daně a účetnictví
17. 5. 2024
2 min
Jak na registraci k DPH
Přechod na plátcovství daně z přidané hodnoty dokáže potrápit nejednoho podnikatele. Ať už splníte zákonné podmínky pro registraci k DPH, nebo uvažujete, že se k dani přihlásíte dobrovolně, měli byste vědět, co vás čeká. Přečtěte si, co k registraci potřebujete a jak na to.
V tomto článku najdete
Kdy se stáváte plátcem DPH?
Plátcem DPH se automaticky stáváte, pokud jste za uplynulých 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců měli obrat vyšší než 2 miliony korun. Jakmile podnikáte mezinárodně v rámci EU a přijímáte zboží či služby ze zahraničí nebo je tam dodáváte, stáváte se Identifikovanou osobou k DPH. To znamená, že platíte DPH z přeshraničního obchodu, ale v domácím podnikání zůstáváte pořád neplátcem.
Zákon o DPH ukládá povinnost plátcovství daně z přidané hodnoty i v situacích, kdy:
- získáte majetek privatizací, prodejem podniku nebo fúzí,
- zdědíte podnikání po plátci DPH.
Pro některé podnikatele je však výhodnější platit DPH i dobrovolně. Zvážit to můžete například tehdy, když jsou vašimi zákazníky převážně plátci DPH a máte vysoké náklady, ze kterých byste mohli DPH uplatnit.
Jak se registrovat k plátcovství DPH?
Přihlášku k registraci k DPH na Finanční správu musíte podat do 15. dne v měsíci následujícím po tom, co vám vznikla povinnost stát se plátcem. Přihláška se podává pouze elektronicky prostřednictvím daňového portálu.
TIP: Pokyny k vyplnění přihlášky najdete buď ve formuláři nebo si můžete spustit průvodce, který vás při vyplňování povede.
Jaké dokumenty doložit k registraci?
Po odeslání přihlášky má úřad 30 dní na rozhodnutí o registraci nebo vyžádání dalších dokumentů. Pokud chcete vyřizování zrychlit, nečekejte na výzvu a doložte důležité dokumenty rovnou k přihlášce. Nejčastěji to jsou:
- informace o splnění podmínky k registraci – vypracované projekty, obchodní plány, rámcové smlouvy či faktury,
- vydané a přijaté faktury za posledních 12 měsíců,
- smlouva o pronájmu kanceláře kvůli doložení sídla,
- smlouva o vedení účtu či potvrzení banky o vlastníkovi účtu.
Jaké digitální nástroje vám mohou pomoci?
Po registraci k platbě DPH se automaticky stáváte měsíčním plátcem DPH. Daň, přiznání i kontrolní hlášení tedy podáváte za každý měsíc, vždy do 25. dne následujícího měsíce. Podat přiznání k DPH a kontrolní hlášení vám usnadní různé digitální aplikace a programy, jako například fakturační program iDoklad, odkud připravená data snadno nahrajete na Daňový portál.
Rady a tipy
- Jako plátce DPH máte povinnost vystavovat a archivovat daňové doklady i daňovou evidenci po dobu 10 let.
- Když se k DPH nezaregistrujete, Finanční správa vás zpětně registruje od data, kdy jste se plátcem měli stát a hrozí vám pokuta až 50 000 Kč. Říká se tomu zpětná registrace k DPH.
- Po přihlášení k DPH vás úřad zapíše do Registru plátců DPH, kde jsou zapsaní i nespolehliví plátci. Pokud byste odebírali služby a zboží od těchto dodavatelů a oni DPH nezaplatí, musíte daň odvést vy za něj.
- O zrušení registrace k DPH můžete zažádat až po roce plátcovství DPH a pokud vám v 12 po sobě jdoucích měsících klesl obrat pod 2 miliony korun.
Tento článek reflektuje právní stav k 30. 6. 2024.
Přiznání k DPH
Formulář přiznání k dani z přidané hodnoty
Registrace k DPH
Přihláška k registraci k dani z přidané hodnoty
Pomohl vám tento článek?