Zahájení podnikání
27. 1. 2025
3 min
Kdy mohu začít podnikat
Abyste mohli začít podnikat, musíte splnit několik zákonných podmínek, které se liší v závislosti na zvolené formě podnikání. V České republice patří mezi nejoblíbenější formy podnikání živnost a společnost s ručením omezeným. Přečtěte si, kde najdete seznam živností, co všechno musíte úřadům doložit a jak dlouho bude registrace trvat.
V tomto článku najdete
Podnikání na živnost
Živnostenské podnikání je velmi oblíbené, zejména mezi začínajícími a menšími podnikateli. Jeho výhodou je, že na rozdíl od s r.o. nepotřebujete žádný základní kapitál. Stačí pouze na úřadě zaplatit poplatek za zvolený předmět živnost.
Chcete-li si založit živnost, musíte splnit tři obecné podmínky:
- dosažení plnoletosti,
- způsobilost k právním úkonům,
- bezúhonnost.
V České republice existují dva základní typy živností – ohlašovací a koncesované. Ohlašovací živnosti se dále dělí na volné, řemeslné a vázané. Požadavky na odbornou způsobilost stanovuje zákon a doložíte ji buď sami, nebo prostřednictvím odpovědného zástupce (tj. jiné osoby, která podmínky živnosti splňuje a poskytne vám k tomu potřebné doklady). K provozování koncesované živnosti potřebujete speciální úřední povolení vydané státem nebo obcí.
Kdy můžete začít podnikat jako živnostník
Po splnění všech zákonem stanovených podmínek můžete ohlásit živnost přímo na živnostenském úřadě nebo online pomocí formuláře v Registru živnostenského podnikání. Podnikat můžete začít od okamžiku ohlášení živnosti.
Založení společnosti s ručením omezeným
Založení s.r.o. je složitější a časově náročnější než založení živnosti. Nejprve si musíte vybrat název společnosti a zvolit předmět podnikání. Dále je třeba určit sídlo společnosti, jednatele, společníky a správce vkladu. Připravte si (nebo si nechte zpracovat) všechny potřebné dokumenty včetně zakladatelské listiny, prohlášení správce vkladu a dalších.
Poté následuje ohlášení živnosti, zápis společnosti do obchodního rejstříku a registrace na finančním úřadě.
Pro založení s.r.o. potřebujete opět splnit obecné podmínky (plnoletost, bezúhonnost a způsobilost k právním úkonům), ale navíc nesmíte být daňovým dlužníkem, nesmíte být vedeni v registru exekucí a nesmíte mít nedoplatky na sociálním pojištění.
Jak dlouho trvá založení s.r.o.
Celý proces založení s.r.o. obvykle trvá přibližně 8 až 10 pracovních dnů. Nejdelší částí procesu je zápis do obchodního rejstříku, který může trvat 5 až 7 dní. Pokud budete mít v žádosti chyby nebo nedodáte všechny dokumenty, založení bude déle.
Jaké digitální nástroje vám mohou pomoci?
- Co do které živnosti spadá, upravuje nařízení vlády o obsahových náplních jednotlivých živností, kde můžete najít také příklady konkrétních činností a jejich definice.
- S fakturací a splněním daňové povinnosti vám pomohou fakturační programy, například iDoklad.
- Firmu už dnes můžete založit jednoduše přes internet. Kompletní vyřízení z pohodlí domova, včetně registrace na finančním úřadě, případně správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně, umožňuje například ZalozFirmu.cz. Po vyplnění registračního formuláře dostanete vygenerované všechny potřebné dokumenty, které vyplníte a zašlete zpět. Výpis z obchodního rejstříku a další dokumenty většinou obdržíte do 24 hodin.
Rady a tipy
- Vždy si zkontrolujte, zda jsou dokumenty, které předkládáte na živnostenském úřadě nebo při zápisu do obchodního rejstříku, vyplněné správně. Tím se vyhnete prodloužení procesu registrace.
- Pokud máte nějaké dluhy vůči finančnímu úřadu nebo správě sociálního zabezpečení, zaplaťte je a vyčkejte na jejich výmaz z registru dlužníků. Až pak začněte se zakládáním s.r.o.
- O živnostenské oprávnění můžete požádat na jakémkoli živnostenském úřadě bez ohledu na to, kde máte trvalé bydliště.

Pomohl vám tento článek?