Financování
21. 5. 2024
3 min
Jakou mám mít finanční rezervu
Dnes se vám daří a nestíháte všechny poptávky. Co když ale zítra onemocníte, nebo vám odběratel nezaplatí velkou zakázku a nebudete mít na materiál a mzdy? Už v počátku podnikání si proto tvořte finanční rezervu. Pomůže vám překlenout výkyvy, které jednou za čas postihnou každého podnikatele. Jak ji efektivně vytvořit a v jaké výši?
V tomto článku najdete
Proč byste měli tvořit finanční rezervu?
Podnikání je na rozdíl od zaměstnání velmi nestabilní. Období s mnoha zakázkami a vysokým obratem mohou vystřídat „hluché“ měsíce s nízkým obratem. Připravit se musíte na výkyvy v poptávce, opožděné platby nebo změny v ekonomice. Může přijít i obyčejná nemoc nebo úraz. Přitom musíte myslet na stálé výdaje, které musíte hradit: říkáme jim fixní náklady.
Co musí OSVČ vždy hradit (příklady fixních nákladů):
- zálohy na zdravotní a sociální pojištění,
- pronájem provozovny (a zálohy na energie)
- mzdy zaměstnancům (včetně jejich odvodů)
- licence na počítačové programy, internetové připojení atp. Finanční rezerva vám pomůže hradit tyto náklady v obtížných obdobích. Může rozhodnout o úspěchu vašeho podnikání.
Jak vysoká by měla být vaše finanční rezerva?
Zaměstnancům se doporučuje rezerva ve výši minimálně tří měsíčních příjmů. Jako živnostníci byste měli mít rezervu vyšší – alespoň 6 měsíčních příjmů. Vždy ale záleží na povaze vašeho podnikání. Kreativní OSVČ, které nepotřebují k práci materiál, mohou mít nižší rezervu než řemeslníci. Při tvorbě rezervy zvažte:
- Vaši měsíční soukromé výdaje. I jako živnostník musíte platit nájem, oblečení, stravu. Spočtěte tyto výdaje a stanovte si měsíční „mzdu“.
- Výdaje na chod firmy. Sem započítejte fixní náklady jako mzdy nebo pronájem. Z rezervy byste měli po několik měsíců být schopni tyto náklady hradit.
- Povahu vaší činnosti. Jste závislí na drahých strojích, které se mohou porouchat? Započtěte opravy do výše rezervy.
- Stabilitu vašich příjmů. Máte stabilní klienty? Postihují vás sezonní výkyvy (např. hluchá letní sezona, náročná předvánoční sezona)?
Jak vytvořit finanční rezervu
Nyní máte představu o částce, kterou byste měli mít odloženou na horší časy. Jak ji vytvořit?
- Určete měsíční částku, kterou budete na vytvoření rezervy odkládat. Obvykle se doporučuje cca 10 % příjmů.
- Každý měsíc tuto částku odkládejte na oddělený účet.
- Revidujte vaše platební podmínky. Požadujete zálohu? Jakou máte splatnost faktur? S tvorbou rezervy výrazně pomůže úprava vašeho cash flow.
- Zamřete se i na vaši cenotvorbu. Ceny pravidelně revidujte s ohledem na situaci na trhu a vaše výdaje.
Jak naložit s finanční rezervou? A co když nebude stačit?
Finanční rezervu uložte na oddělený účet. Pokud ji ponecháte na podnikatelském účtu, může se snadno stát, že ji utratíte. Zvolte spořicí účet, na kterém se peníze budou zhodnocovat, ale budou okamžitě dostupné v případě potřeby. Pokud rezerva nestačí nebo jste ji nestihli vytvořit, můžete využít kontokorent na běžném účtu. Třeba mRezerva business vám může nabídnout až 600 000 Kč jako bezúčelový úvěr. Bez poplatků.
Jaké digitální nástroje vám mohou pomoci?
Internetové bankovnictví umožňuje sledovat vaše výdaje a příjmy podle kategorií. Získáte tak perfektní přehled o vývoji vašeho podnikání. Také v něm můžete nastavit trvalý příkaz pro převádění finanční rezervy na spořicí účet.
Rady a tipy
- Máte zpočátku nízké příjmy? Nevzdávejte tvorbu rezervy. I po malých krůčcích můžete vytvořit stabilní rezervu na horší časy.
- Nespoléhejte na současné vysoké příjmy. Již zítra může být vše jinak.
- Rezerva by měla být k dispozici v případě potřeby. Uložte ji tak, abyste peníze mohli okamžitě vybrat.
- Nenechávejte peníze na rezervu na vašem podnikatelském účtu. Snadno byste ji mohli utratit.
- Nastavte si každý měsíc pravidelnou platbu. Takto budete tvořit stabilní rezervu.
- Sledujte pečlivě výdaje. Hlídejte si ale i příjmy: faktury po splatnosti nebo vybírání záloh.
- Máte dluhy? V případě rozumných sazeb úroků můžete paralelně umořovat dluh i vytvářet rezervu.
Pomohl vám tento článek?