články

Jak se liší sídlo podnikání, místo podnikání a provozovna

Legislativa a úřady

21. 5. 2024

2 min

Jak se liší sídlo podnikání, místo podnikání a provozovna

Odkud podnikáte? Možná z bytu, možná si pronajímáte kancelář. Při žádosti o živnostenský list ale musíte uvést i adresu svého sídla. Co pro vás sídlo znamená, jak ho správně vybrat a označit, a jaký je rozdíl mezi sídlem a provozovnou?

Sídlo podnikání pro fyzické a právnické osoby

Každý podnikatel musí mít své sídlo. Adresu, na které jej mohou zastihnout úřady nebo klienti. Živnostníci někdy hovoří o místu podnikání: jedná se o zastaralý název pro sídlo fyzické osoby. Kromě sídla můžete mít i provozovnu: místo, kde vykonáváte svoji činnost. Pečete housky nebo lakujete nehty zákaznicím.  

Kde mohu mít sídlo?

Sídlo volíte jako OSVČ při registraci živnosti. Jaké máte možnosti?

  • adresa trvalého pobytu. Nevýhodou této volby je možná ztráta soukromí. Vaše adresa bude ve veřejném rejstříku.
  • jiná adresa, např. v pronajaté kanceláři
  • virtuální sídlo Pokud nejste majiteli prostor, kde máte své sídlo, musíte prokázat, že máte oprávnění tyto prostory užívat. Např. nájemní smlouvu. V případě družstevního bytu potřebujete souhlas družstva.  

Jaké mám povinnosti

  • zřetelně označit sídlo: v případě živnostníků vaším jménem, příjmením a IČ, v případě právnických osob názvem společnosti a jejím IČ
  • přebírat v místě sídla korespondenci: na adresu vašeho sídla budou úřady posílat dokumenty (pokud nemají povinnost s vámi komunikovat elektronicky)
  • oznámit změnu sídla do 8 dnů: na zdravotní pojišťovnu, finanční úřad a Českou správu sociálního zabezpečení.

Proč (ne)mít virtuální sídlo?

Výhodou virtuálního je vyšší prestiž: podnikatelé tak kupují dobrou adresu. Zaručí také větší anonymitu. Mnohdy nabízejí další služby, např. skenování pošty, možnost pronájmu zasedacích místností atp.).  Nevýhody? Každý se také může ze zákona dovolat vašeho skutečného sídla. A tedy i úřady. Pokud na adrese virtuálně sídlí desítky společností, může vám na prestiži naopak uškodit. Volte spolehlivého poskytovatele, který za vás plní všechny zákonné povinnosti (označení sídla, přebírání korespondence atp.).  

Jaká pravidla platí pro provozovny?

Zatímco sídlo má každý podnikatel, provozovnu ze zákona mít nemusíte. Nebo jich můžete mít více.

Jaké máte povinnosti?

  • označit provozovnu jménem a příjmením nebo názvem společnosti a IČ

  • dodržovat všechny předpisy, např. hygienické, požární, stavebního úřadu atp.

  • oznámit zahájení a ukončení činnosti provozovny živnostenskému úřadu

  • pokud v provozovně přijímáte spotřebitele, např. v prodejně, musíte také mít stanovenou a řádně vyznačenou provozní dobu a osobu odpovědnou za provoz

Rady a tipy

  • Pokud jste živnostenskému úřadu oznámili (např. ve formuláři při zahájení podnikání), že chcete při změně trvalého pobytu změnit i sídlo, provede změnu vždy automaticky. Změnu údaje zjistí z registru obyvatel. 
  • Chcete si zřídit virtuální sídlo v Praze, abyste snížili pravděpodobnost daňové kontroly? Podle současných pravidel vás může zkontrolovat jakýkoli finanční úřad. Navíc se může dovolat vašeho skutečného sídla.

Tento článek reflektuje právní stav k 30. 6. 2024.

Pomohl vám tento článek?

Sdílejte na svých sociálních sítích.