články

Jak na zahraniční platby

Financování

24. 2. 2025

4 min

Jak na zahraniční platby

Dříve jste se zahraniční platbou museli osobně na pobočku a banky si jako poplatek účtovaly i několik stokorun. Dnes odbavíte zahraniční transakci během minuty online a náklady se nejčastěji pohybují v korunových položkách. S technologickým pokrokem se navíc možnosti posílání peněz do zahraničí neustále rozšiřují.

Co potřebujete vědět o zahraničních platbách

K provedení zahraniční platby musíte znát údaje o příjemci včetně jeho jména, adresy, čísla účtu a SWIFT/BIC kódu jeho banky. Pokud je příjemcův účet v zemi, která používá systém IBAN (International Bank Account Number), potřebujete znát jeho IBAN. 

IBAN je formát čísla účtu, který slouží pro mezinárodní platební styk. Obsahuje současně číslo vašeho účtu, kód banky a identifikaci země. Maximálně může mít 34 znaků, české účty mají IBAN 24místný. Elektronická varianta je bez mezer, písemná s mezerou. První dva znaky označují zemi (pro české banky CZ), následující dva znaky jsou kontrolní kód a zbylých dvacet čísel je číslo vašeho účtu a kód banky.

Na podobném principu jako IBAN funguje také SWIFT kód. SWIFT (Society of Worldwide Interbank Financial Telecommunication) má osm až jedenáct znaků a obsahuje kód banky, země, regionu a další tři číslice. Každá banka má kód jiný, na rozdíl od IBAN ve SWIFT kódu nenajdete číslo svého účtu, protože slouží hlavně k identifikaci banky. Někdy se můžete setkat také s označením SWIFT/BIC nebo jen BIC – jde o stejný kód.

Pro bezhotovostní převod v eurech se používá SEPA platba (Single Euro Payments Area). Jde o projekt evropské integrace v oblasti plateb, který má zjednodušovat a zlevňovat transakce v eurech v rámci evropského prostoru. SEPA platby umožňují pohodlné a standardizované peněžní převody mezi bankovními účty ve všech zemích, které jsou členy SEPA. K SEPA platbě potřebujete k ní znát SWIFT a IBAN. 

Jaké platební služby nabízejí banky

Téměř všechny banky dnes nabízejí podnikatelské účty, které umožňují platbu do zahraniční. Jaké máte možnosti?

Jednorázová zahraniční platba Můžete ji zadat buď přes elektronické bankovnictví, nebo vyplnit platební příkaz na přepážce banky. Poplatky mají jednotlivé banky stanovené různě – v případě odchozí platby do 50 000 EUR účtují od 150 do 500 Kč za platbu, jiné požadují 0,9 až 1 % z částky do výše 1500 Kč.

Speciální účet pro obchodování se zahraničím Tyto účty nebo balíčky se vám vyplatí, zejména pokud obchodujete se zahraničím ve velkých objemech. Výhodou jsou například zvýhodněné zahraniční platby nebo individuální kurz. Ceny za jednu platbu do zahraničí začínají na 35 Kč.

Běžný účet v cizí měně Výhodou tohoto účtu je, že budete platbu provádět přímo v měně, ve které obchod probíhá, a nemusíte se tak bát kurzových ztrát. Cena za jednu zahraniční platbu se pohybuje od 50 až 200 Kč.

Jakých nebankovních služeb můžete využít

Kromě banky využít využít také nebankovních služeb, jako je například Western Union nebo převod peněz do zahraničí Českou poštou.

Western Union Tato služba umožňuje nejrychlejší odeslání peněz do zahraničí bez použití bankovního účtu. Poplatek za službu závisí na odesílané částce a zemi příjemce. Nevýhodou ale je, že si kvůli odeslání peněz musíte dojít na pobočku.

Převod peněz Českou poštou Peníze můžete také poslat poukázkou z pobočky České pošty. Příjemce následně peníze obdrží na účet nebo v hotovosti. Výhodou jsou poměrně nízké poplatky, nevýhodou je však omezený seznam zemí, do kterých můžete peníze poslat.

Jaké digitální nástroje vám mohou pomoci?

Mezi nejpoužívanější digitální nástroje pro zahraniční platby patří platební brány, virtuální peněženky a digitální platební metody:

  • Platební brána vytváří spojení mezi zákazníkem, který provádí platbu, a obchodníkem, který prodává produkty nebo služby.
  • Virtuální peněženka slouží k ukládání platebních karet a digitálních peněz. V poslední době si získal oblibu například britský Revolut, který mimo plateb u obchodníků umožňuje také bankovní převody ve více než třiceti světových měnách.
  • Jednou z nejznámějších digitálních platebních služeb PayPal.

Rady a tipy

  • Peníze se do zahraničí převádějí s aktuálně platným směnným kurzem.
  • SEPA platby můžete přijímat a odesílat pouze v eurech, v jiných měnách se provádějí SWIFT platby.
  • Rychlost převodu do zahraničí se odvíjí především od měny – nejrychleji se převádí eura a měny z Evropského hospodářského prostoru. Každá platba musí navíc projít kontrolou, což dobu převodu prodlužuje.
  • V Evropském hospodářském prostoru nelze použít typ poplatku BEN (všechny poplatky hradí příjemce) a OUR (všechny poplatky hradí plátce), ale pouze SHA (plátce hradí poplatky banky plátce, příjemce hradí poplatky banky příjemce).

Pomohl vám tento článek?

Sdílejte na svých sociálních sítích.