Legislativa a úřady
17. 5. 2024
1 min
Švarcsystém – proč raději neobcházet zákon
Možná vás k téhle formě spolupráce bude nějaká firma přemlouvat. A vám se možná bude zdát, že je to výhra pro obě strany. Firma jako váš „zaměstnavatel“ ušetří za odvody a nebude mít vůči vám skoro žádné závazky. Vy zase oproti běžnému zaměstnanci zaplatíte méně na daních i na pojištění, takže vám v kapse zůstane víc peněz. Je tady ale jeden zásadní problém: Švarcsystém je nelegální a hrozí za něj vysoké pokuty.
V tomto článku najdete
Švarcsystém je, když…
Při švarcsystému vzniká z formálního hlediska obchodní vztah mezi živnostníkem (OSVČ) a jiným podnikatelským subjektem. Ve skutečnosti se ale tento vztah nápadně podobá vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
Některé znaky švarcsystému:
- Živnostník je vůči klientovi („zaměstnavateli“) v podřízeném postavení.
- Živnostník dlouhodobě pracuje jenom pro jednoho klienta.
- Živnostník využívá pracovní nástroje svého klienta.
- Živnostník má pevně stanovenou pracovní dobu.
- Živnostník dostává pokaždé stejnou odměnu, bez ohledu na splnění konkrétních úkolů.
- Živnostník vystupuje jménem klienta (má např. firemní e-mail).
Co o švarcsystému říká zákon?
I když se výraz „švarcsystém“ v zákoně neobjevuje, právně se jedná o výkon nelegální práce, za který hrozí postih oběma stranám:
- Ten, kdo nelegální práci vykonává (tj. živnostník v pozici faktického zaměstnance) se dopouští přestupku, za který může dostat pokutu až 100 000 Kč.
- Ten, kdo nelegální práci umožňuje (tj. firma jako faktický zaměstnavatel), může dostat pokutu od 50 000 Kč až do 10 000 000 Kč. Firmě zároveň hrozí doměření daně z příjmů a odvodů a také penále.
Rady a tipy
- Jako živnostník se do spolupráce zavánějící švarcsystémem nikdy nenechte tlačit.
- Sami se snažte nenaplňovat znaky švarcsystému – např. tím, že pracujete pro víc klientů, na vlastním pracovišti a s využitím vlastních nástrojů.
- Pokud chcete navázat spolupráci, u které máte pochybnosti, poraďte se s právníkem.
- Podezření ze švarcsystému (jak z pohledu firmy, tak z pohledu OSVČ) se můžete vyhnout dobře sepsanou smlouvou a správným faktickým nastavením spolupráce.
Tento článek reflektuje právní stav k 30. 6. 2024.
Pomohl vám tento článek?